Czym różni się więźba tradycyjna od więźby prefabrykowanej?
Różnice widać w sposobie produkcji, konieczności impregnacji oraz w funkcjach użytkowych. Czym jeszcze różni się więźba tradycyjna od prefabrykowanej? W obu przypadkach korzysta się z drewna, jednak jest ono obrabiane w fabryce lub bezpośrednio na placu budowy – a to właśnie ten szczegół najbardziej wpływa na szybkość realizacji projektu i poniesione przez inwestora koszty. O czym jeszcze należy wiedzieć? Dlaczego jakość drewna jest tak istotna?
Co charakteryzuje więźbę tradycyjną?
To konstrukcja dachowa, która tworzona jest ze ściśle dobranych, drewnianych elementów, obrabianych najczęściej na budowie. Przeważnie jest to tańsze drewno świerkowe oraz jodłowe lub droższe, modrzewiowe i dębowe, które pozyskiwane są z tartaku. Nie może to być pierwszy lepszy surowiec, gdyż drewno przeznaczone na budowę musi mieć odpowiednie właściwości.
Drewno nie może być przede wszystkim wilgotne, co należy potwierdzić poprzez kontrolę jakości. Ponadto istotna jest impregnacja (np. za pomocą preparatów solnych), ponieważ bez niej naturalny materiał będzie o wiele bardziej narażony na szkodliwe działanie m.in. temperatury oraz owadów, co przełoży się na trwałość konstrukcji. Tarcica stosowana w technologii klasycznej często nie jest strugana i suszona do odpowiedniego poziomu. Dokładność wykonania na budowie jest też niższa niż w fabryce. Co więcej, drewno musi też być składowane tak, by nie dopuścić do jego wypaczenia, czyli utraty wytrzymałości i pierwotnego kształtu.
Zwykle z więźby tradycyjnej korzysta się wtedy, gdy dla poddasza przewidziano zastosowanie użytkowe. Niestety kosztem tego jest długi czas oczekiwania postawienia konstrukcji dachowej, który może wynosić nawet kilka tygodni. Powodem tego jest fakt, że każdy z elementów więźby tradycyjnej należy odpowiednio obrobić, dociąć oraz połączyć, co wymaga precyzji oraz wiedzy – a to oznacza spory wydatek ze strony inwestora na doświadczonych cieśli.
Czym jest więźba prefabrykowana?
Drewniane części konstrukcyjne dachu nie zawsze jednak muszą powstawać na placu budowy, gdyż mogą być one zaprojektowane wcześniej w fabryce. W tym celu korzysta się najczęściej z programu 3DTrussMe, który łączy w sobie statykę, produkcję i obróbkę rysunków, koniecznych przy tworzeniu wiązarów — czyli alternatywy dla tradycyjnej więźby dachowej.
Wiązary to kratownice z drewnianych belek połączonych ze sobą płytkami z blachy ocynkowanej z odpowiednio wytłoczonymi kolcami, które spełniają funkcje gwoździ lub wkrętów umiejscowionych blisko siebie na tej samej powierzchni. Płytki kolczaste wprasowywane są w strukturę wiązara bez konieczności zastosowania żelbetowych, ceramicznych czy ceglanych elementów nośnych, co w porównaniu do więźby tradycyjnej znacznie przyspiesza szybkość montażu, a w efekcie czas realizacji projektu, który może wynosić jedynie kilka dni.
Co więcej, w przypadku wiązarów nie jest obowiązkowe zastosowanie ogromnych ilości drewna. Wszystko dzięki wspomnianemu kratowaniu, mniejszym przekrojom wiązarów, a także grubości ich poszczególnych elementów wynoszących najczęściej 60 mm. Pominąć można również proces impregnacji, gdyż wszystkie owady i larwy giną w fabryce w czasie przemysłowego suszenia drewna w wysokich temperaturach. Ponadto dzięki fabrycznej obróbce powierzchnia drewna jest gładka, co zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, a także utrudnia szkodnikom wniknięcie w głąb surowca.
Więźba tradycyjna czy więźba prefabrykowana?
Do podstawowych różnic pomiędzy więźbą tradycyjną a wiązarami zaliczamy proces ich przygotowania, który w przypadku elementów prefabrykowanych jest o wiele szybszy, a mało tego, użyte w nich drewno nie wymaga wcześniejszej impregnacji. Kontrast widoczny jest również w kwestiach użytkowych, gdyż więźba tradycyjna sprawdzi się w takich domach, w których poddasze ma pełnić funkcję użytkową. Z kolei wiązary najczęściej montuje się tam, gdzie kondygnacja pod dachem ma być nieużytkowa lub tylko częściowo użytkowa.
Ważnym czynnikiem jest też cena, która za ten sam m³ drewna jest niższa w przypadku więźb tradycyjnych — trzeba jednak zwrócić uwagę, że konstrukcja prefabrykowana wymaga mniej surowca, co ostatecznie może przełożyć się na mniejsze koszty poniesione przez inwestora. Wykonanie więźby dachowej zajmuje zwykle kilka tygodni, podczas gdy montaż w technologii wiązarowej przygotowanych w fabryce wiązarów zajmuje dla domu jednorodzinnego to 1-2 dni.