Płytki kolczaste Combi – budowa, zastosowanie
Budownictwo prefabrykowane cieszy się coraz większym uznaniem wśród klientów, którzy decydują się na budowę domu jednorodzinnego od podstaw. Ogromnie popularny jest system prefabrykacji wiązarów dachowych do obiektów. W związku z różnymi projektami dachów, niezbędnym elementem w przypadku wysokich konstrukcji prefabrykowanych wiązarów są płytki kolczaste Combi.
Czym są płytki kolczaste?
To metalowe łączenia, które stosuje się w procesie prefabrykacji więźby dachowej i scalenia elementów konstrukcji drewnianej wiązaru. Zazwyczaj wykorzystuje się je do złączenia dwóch lub kilku belek drewna konstrukcyjnego C24, tworząc jednopłaszczyznowe elementy konstrukcji więźby dachowej. Warto dodać, że komponenty te są wcześniej produkowane w hali, a następnie montowane są za pomocą dźwigu i wyspecjalizowanej ekipy montażowej.
Dlaczego są one tak chętnie wykorzystywane? Płytki kolczaste, dzięki swojej budowie umożliwiają równomierne przenoszenie obciążeń. Ponadto proces prefabrykacji pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ na placu budowy dach powstaje w znacznie krótszym czasie. Płytki kolczaste do więźby dachowej stanowią wzmocnienie i łącznik całej konstrukcji. Dodatkowo stanowią o wiele trwalszą alternatywę od rozwiązań z użyciem gwoździ, wkrętów, klejów czy innych łączeń.
Taka płytka kolczasta składa się z podstawy oraz kilkudziesięciu wypustów w kształcie, który przypomina ząb rekina. Warto zaznaczyć, że wszystkie wystające kolce są rozłożone w sposób symetryczny i równomierny. Taki solidny łącznik przeniesie duże obciążenia.
Zastosowanie płytek kolczastych
W przypadku wiązarów, zastosowanie takiego systemu nie jest takie oczywiste. Do produkcji wymagane są stół i prasa, które pozwalają na wprasowanie płytek kolczastych Combi w strukturę drewna konstrukcyjnego C24.
Drewno konstrukcyjne C24 spełnia normy wytrzymałościowe, a dodatkowo jest suszone komorowo, dzięki czemu sprawdzi się w produkcji wiązarów z wykorzystaniem płytek kolczastych.
Gdy wiązar jest zbyt wysoki do standardowego transportu, czyli mierzy ponad 3,2 m lub w przypadku połączeń, gdzie utrudnione jest zastosowanie prasy hydraulicznej, można zaprojektować rozwiązanie w programie 3DTrussme z wykorzystaniem płytek kolczastych Combi.
Program ten sprawdza, ile otworów należy wypełnić, by spełnić nośność węzła i jaką płytkę dobrać (mamy 2 rozmiary, które są uwzględnione w programie).
Płytka kolczasta typu Combi posiada część otworową pod gwoździowanie oraz część z kolcami, którą wprasowuje się w zakładzie prefabrykacji.
Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty transportu nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli chodzi o gwoździowanie to mamy 3 opcje projektowania. Jest to pełne gwoździowanie, na 4 puste otwory lub na 8 pustych otworów. Ponadto jest wybór złącza w części otworowej, pomiędzy gwoźdźmi a wkrętami z opcją projektowania wstępnego nawiercania lub jego braku. W naszej firmie dostępne są różne rozmiary łączników, które są produkowane z blachy o grubości 1,3 mm – odpowiednik płytek LL13. Dostępne wymiary to 100×240 mm lub 150×240 mm.
Zalety zastosowania płytek kolczastych Combi
System ten świetnie sprawdza się przy budowie dachów, których wysokość nie pozwala na tradycyjny transport. Płytki kolczaste Combi stosuje się też w przypadku, w którym zastosowanie prasy hydraulicznej jest utrudnione.
Łączniki te znajdują zastosowanie w budowie więźb dachowych, zadaszeń obiektów przemysłowych i rolniczych, pawilonów handlowych, scen czy obiektów sportowych.
Do atutów metalowych łączników zaliczamy:
- efektywniejsze przenoszenie obciążeń, w porównaniu do gwoździ czy klejów,
- wysoką odporność na korozję i ścieranie,
- brak ograniczeń w produkcji wiązarów dachowych, nawet tych o wymagającym kształcie,
- zabezpieczenie łączników powłokami cynkowymi lub zamiennikami,
- niższe koszty wykonania wiązara dachowego.
Jesteśmy w stanie zagwarantować naszym Klientom ogromny wybór rodzaju płytek kolczastych w tym również łączników typu Combi. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Służymy pomocą i doradztwem. Zapraszamy.